Macedonia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Macedonia.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Macedonia

Na wakacje: Macedonia


Przewodnik turystyczny: Macedonia
Zdjęcia Macedonia
Republika Macedonii na forum międzynarodowym funkcjonuje tymczasowo jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (z powodu konfliktu z Grecją o nazwę Macedonia). Niepodległość Macedonia uzyskała w 1991 roku (od Jugosławii). Ponad 2-milionowe państwo obejmuje krainę geograficzną nazywaną Macedonią Wardarską i graniczy z Grecją na południu, Bułgarią na wschodzie, Albanią na zachodzie oraz z Serbią i Kosowem na północy. Stolicą i największym miastem Macedonii jest Skopje (ok. 450 tys. mieszkańców), położone w północno-zachodniej części kraju nad rzeką Wardar. Innymi ważnymi macedońskimi miastami są Bitola, Kumanowo, Prilep, Ochryda. Jezioro Ochrydzkie i Jezioro Prespa to największe jeziora macedońskie (na granicy z Albanią i Grecją). Macedonia to malownicze krajobrazy, ciekawe zabytki, smaczna kuchnia i bogate tradycje sięgające czasów antycznych.

Klimat i pogoda w Macedonii

pogoda: Skopje

6.62°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:broken clouds%
ciśnienie:1025 hPa
wiatr:104° 4 km/h
 • Wycieczki: Macedonia


 • Przewodnik turystyczny: Macedonia
 • Regiony


 • Góry – góry i wyżyny zajmują większość terytorium kraju. Znaczna część szczytów sięga powyżej 2000 m. n.p.m.
  Macedonia południowo-zachodnia – na tym terenie znajdują się bardzo atrakcyjne turystycznie jeziora, z najważniejszym – Jeziorem Ochrydzkim.
  Dolina Wardaru i region Skopje – doliną rzeki wiedzie główny szlak komunikacyjny kraju. Do Skopje warto zajrzeć, mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi przez pięćdziesięciu laty.
 • Ośrodki i atrakcje


 • Największe miasta: Skopje, Kumanowo, Kruszewo, Tetovo, Strumica, Ochryda.
  Najciekawsze atrakcje turystyczne: Skopje, Ochryda, Otesevo, Bitola,
  Najpopularniejsze regiony turystyczne: Jezioro Ochrydzkie, Szar Planina, Korab, Jablanica, Osogowska Planica.
 • Geografia i przyroda


 • Macedonia jest krajem górzystym leżącym na Bałkanach. Lata są gorące i suche, zimy chłodne. Na południu znajdują się jeziora. Ponad 30% powierzchni kraju pokryte jest lasami. Macedonia nie ma dostępu do morza. Sieć rzeczna jest dość gęsta. Latem część z nich całkiem wysycha z braku opadów. Znaczna część obszaru kraju została objęta ochroną w parkach narodowych.
 • Historia


 • Nazwa Macedonia odnosi się nie tylko do kraju bałkańskiego, ale także do prowincji w Grecji. Od lat oba państwa toczą spór o nazwę. Tereny państwa macedońskiego były zamieszkane już
  w starożytności. Stąd pochodził Aleksander Wielki. Po jego śmierci Macedonia pozostała silnym państwem, jednak została podbita przez Rzymian. Po rozpadzie imperium znalazła się pod panowaniem Bizancjum. Wraz z jego upadkiem przeszła pod rządy tureckie. W XIX wieku zarysował się poważnie problem niepodległości kraju. Sąsiedzi rościli sobie prawa do jego terytorium. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku z części historycznej Macedonii utworzyło się niepodległe państwo.
 • Sport i rekreacja


 • Macedonia jest znakomitym obszarem dla turystyki górskiej.
  Jeziora są świetnym miejscem dla sportów wodnych i wypoczynku.
 • Informacje praktyczne


 • Waluty – 1 denar = 100 deni.
  Wizy – wizy nie są wymagane przy tranzycie i pobycie do 90 dni. Podczas wjazdu należy wziąć blankiet, który może być potrzebny przy wyjeździe z kraju.
  Ubiór – nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących stroju. Należy pamiętać o stosownym ubraniu w miejscach kultu religijnego.

Skopje - prognoza pogody, Macedonia

3600000
Aktualne warunki

Poniedziałek
5 grudnia
Pochmurno
6.62°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:broken clouds%
wilgotność:82%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1025 hPa
wiatr:104° 4 km/h
wsch. słońca:06:46
zach. słońca:16:03
Wtorek
6 grudnia
Pochmurno
min: 6.55°C    max: 10.48°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:54°  5 km/h
wsch. słońca:06:47
zach. słońca:16:03
Środa
7 grudnia
Pochmurno
min: 5.99°C    max: 11.27°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:65°  5 km/h
wsch. słońca:06:48
zach. słońca:16:03
Czwartek
8 grudnia
Pochmurno
min: 6.2°C    max: 11.15°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:2°  3 km/h
wsch. słońca:06:49
zach. słońca:16:03
Piątek
9 grudnia
Pochmurno
min: 7.18°C    max: 11.42°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:357°  3 km/h
wsch. słońca:06:50
zach. słońca:16:03

Skopje - klimat w Macedonii

Macedonia - kiedy na wakacje?
 • Na wypoczynek najlepszy jest letni sezon – okres od czerwca do września, kiedy temperatury są najwyższe w całym roku.
 • Na wypoczynek z dziećmi najlepiej się wybrać w czerwcu lub wrześniu – można wtedy liczyć na łagodniejsze upały i nieco niższe ceny poza wysokim sezonem.
 • Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej zaplanować na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień.
 • Amatorzy sportów zimowych będą najbardziej zadowoleni z wyjazdu do Macedonii w okresie od grudnia do lutego, kiedy notowanych jest najwięcej opadów śniegu, a najwyższa temperatura to ok. 0 °C do 2 °C na nizinach i do -20 °C w górach.
Terytorium Macedonii leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Klimat kraju jest przejściowy pomiędzy śródziemnomorskim i umiarkowanym kontynentalnym. Ukształtowanie terenu umożliwia masom powietrza śródziemnomorskiego docieranie w głąb kraju. Wyżyny i obszary górskie cechuje klimat umiarkowany, ale wysokie partie gór to rejony występowania pięter klimatycznych. Charakterystyczne dla klimatu Macedonii są gorące i suche lata ze średnią temperaturą dla całego kraju 24 °C. W niżej położonych rejonach temperatura latem sięga 31 °C. Rekordowe upały zdarzają się w okolicach miejscowości Demir Kapija, gdzie temperatura może przekraczać nawet 40 °C. Zimy w Macedonii są zwykle łagodne na większości terytorium (mroźne i śnieżne w przypadku wysokich gór), kiedy temperatura waha się pomiędzy 0 °C a 2 °C. W wyższych partiach gór temperatura powietrza spada do nawet -20 °C. Najwyższe temperatury w skali roku w Macedonii notowane są w okresie letnim (lipiec-sierpień) i wynoszą wtedy od 15 °C do 27 °C. Czerwiec i wrzesień to miesiące, kiedy maksymalne średnie temperatury spadają do ok. 24 °C. Jest to najlepszy moment na wakacje z dziećmi oraz na zwiedzanie – upały aż tak nie doskwierają i można liczyć na nieco niższe ceny poza sezonem. W okresie od maja do września można liczyć na słoneczną pogodę – średnie nasłonecznienie waha się wtedy w przedziale od 7 do 9 godzin dziennie. W Macedonii nie występuje pora deszczowa. Najwięcej deszczowych dni jest notowanych wiosną w okresie od marca do lipca, przy czym za najbardziej deszczowy miesiąc uznaje się maj. Opady w Macedonii są zróżnicowane i nieregularne. Wschód kraju to obszar o najmniejszej rocznej sumie opadów – najwyżej 500 mm. Na zachodzie opady wynoszą średnio 900 mm w skali roku. Najwięcej opadów występuje na obszarach górskich – do 1 500 mm rocznie.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-3,-1,2,6,10,13,15,15,11,7,1,-2,3,7,13,17,22,27,30,30,26,19,10,5,.0,3.0,7.5,11.5,16.0,20.0,22.5,22.5,18.5,13.0,5.5,1.5
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
37,35,40,39,59,48,35,30,35,45,59,44,86,78,67,68,69,58,54,51,65,75,83,87
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
979111395478109

Macedonia wycieczki: oferty wczasów Macedonia

Zdjęcia - Macedonia

Macedonia zdjęcie 1Macedonia zdjęcie 2Macedonia zdjęcie 3
Macedonia zdjęcie 4Macedonia zdjęcie 5Macedonia zdjęcie 6
Macedonia - więcej zdjęć

Hotele Macedonia

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wszystko w cenie, czyli wczasy z All Inclusive
Wszystko w cenie, czyli wczasy z All Inclusive
Jeśli chcemy spędzić beztroskie wakacje, nie martwiąc się o dodatkowe koszty czekające na turystów podczas urlopu, polecamy wczasy z pakietam all inclusive, w którym zawiera się pełne wyżywienie. Bardzo popularną ofertą jest Turcja All Inclusive czy Tunezja All Inclusive, z których turyści korzystają najchętniej. Na TravelOne.pl znajdziemy mnóstwo ofert z pakietem all inclusive, również do pełnego grobowców, piramid i świątyń – Egiptu, a także na składające się z ponad tysiąca wysp Malediwy czy Karaiby.
 
Odkryj prawdziwą Afrykę na safari w Kenii >>
Zwiedzanie i wypoczynek w Krainie Uśmiechu - rezerwuj wakacje w Tajlandii >>
Piękne plaże Agadiru - najlepsze Last Minute na Maroko.com.pl >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne