Republika Macedonii na forum międzynarodowym funkcjonuje tymczasowo jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (z powodu konfliktu z Grecją o nazwę Macedonia). Niepodległość Macedonia uzyskała w 1991 roku (od Jugosławii). Ponad 2-milionowe państwo obejmuje krainę geograficzną nazywaną Macedonią Wardarską i graniczy z Grecją na południu, Bułgarią na wschodzie, Albanią na zachodzie oraz z Serbią i Kosowem na północy. Stolicą i największym miastem Macedonii jest Skopje (ok. 450 tys. mieszkańców), położone w północno-zachodniej części kraju nad rzeką Wardar. Innymi ważnymi macedońskimi miastami są Bitola, Kumanowo, Prilep, Ochryda. Jezioro Ochrydzkie i Jezioro Prespa to największe jeziora macedońskie (na granicy z Albanią i Grecją). Macedonia to malownicze krajobrazy, ciekawe zabytki, smaczna kuchnia i bogate tradycje sięgające czasów antycznych.
Góry – góry i wyżyny zajmują większość terytorium kraju. Znaczna część szczytów sięga powyżej 2000 m. n.p.m.
Macedonia południowo-zachodnia – na tym terenie znajdują się bardzo atrakcyjne turystycznie jeziora, z najważniejszym – Jeziorem Ochrydzkim.
Dolina Wardaru i region Skopje – doliną rzeki wiedzie główny szlak komunikacyjny kraju. Do Skopje warto zajrzeć, mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniem ziemi przez pięćdziesięciu laty.
Macedonia jest krajem górzystym leżącym na Bałkanach. Lata są gorące i suche, zimy chłodne. Na południu znajdują się jeziora. Ponad 30% powierzchni kraju pokryte jest lasami. Macedonia nie ma dostępu do morza. Sieć rzeczna jest dość gęsta. Latem część z nich całkiem wysycha z braku opadów. Znaczna część obszaru kraju została objęta ochroną w parkach narodowych.
Historia
Nazwa Macedonia odnosi się nie tylko do kraju bałkańskiego, ale także do prowincji w Grecji. Od lat oba państwa toczą spór o nazwę. Tereny państwa macedońskiego były zamieszkane już
w starożytności. Stąd pochodził Aleksander Wielki. Po jego śmierci Macedonia pozostała silnym państwem, jednak została podbita przez Rzymian. Po rozpadzie imperium znalazła się pod panowaniem Bizancjum. Wraz z jego upadkiem przeszła pod rządy tureckie. W XIX wieku zarysował się poważnie problem niepodległości kraju. Sąsiedzi rościli sobie prawa do jego terytorium. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku z części historycznej Macedonii utworzyło się niepodległe państwo.
Sport i rekreacja
Macedonia jest znakomitym obszarem dla turystyki górskiej.
Jeziora są świetnym miejscem dla sportów wodnych i wypoczynku.
Informacje praktyczne
Waluty – 1 denar = 100 deni.
Wizy – wizy nie są wymagane przy tranzycie i pobycie do 90 dni. Podczas wjazdu należy wziąć blankiet, który może być potrzebny przy wyjeździe z kraju.
Ubiór – nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących stroju. Należy pamiętać o stosownym ubraniu w miejscach kultu religijnego.
min:
18°C
max:
33°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
3.8 mm
wiatr:
19 km/h
wsch. słońca:
05:04
zach. słońca:
20:13
Wtorek 5 lipca
min:
17°C
max:
36°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
4.6 mm
wiatr:
14 km/h
wsch. słońca:
05:04
zach. słońca:
20:13
Środa 6 lipca
min:
16°C
max:
32°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
3.7 mm
wiatr:
18 km/h
wsch. słońca:
05:05
zach. słońca:
20:13
Czwartek 7 lipca
min:
17°C
max:
33°C
Słonecznie
opady:
brak
wiatr:
17 km/h
wsch. słońca:
05:06
zach. słońca:
20:12
Skopje
- klimat w Macedonii
Macedonia - kiedy na wakacje?
Na wypoczynek najlepszy jest letni sezon – okres od czerwca do września, kiedy temperatury są najwyższe w całym roku.
Na wypoczynek z dziećmi najlepiej się wybrać w czerwcu lub wrześniu – można wtedy liczyć na łagodniejsze upały i nieco niższe ceny poza wysokim sezonem.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej zaplanować na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień.
Amatorzy sportów zimowych będą najbardziej zadowoleni z wyjazdu do Macedonii w okresie od grudnia do lutego, kiedy notowanych jest najwięcej opadów śniegu, a najwyższa temperatura to ok. 0 °C do 2 °C na nizinach i do -20 °C w górach.
Terytorium Macedonii leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Klimat kraju jest przejściowy pomiędzy śródziemnomorskim i umiarkowanym kontynentalnym. Ukształtowanie terenu umożliwia masom powietrza śródziemnomorskiego docieranie w głąb kraju. Wyżyny i obszary górskie cechuje klimat umiarkowany, ale wysokie partie gór to rejony występowania pięter klimatycznych. Charakterystyczne dla klimatu Macedonii są gorące i suche lata ze średnią temperaturą dla całego kraju 24 °C. W niżej położonych rejonach temperatura latem sięga 31 °C. Rekordowe upały zdarzają się w okolicach miejscowości Demir Kapija, gdzie temperatura może przekraczać nawet 40 °C. Zimy w Macedonii są zwykle łagodne na większości terytorium (mroźne i śnieżne w przypadku wysokich gór), kiedy temperatura waha się pomiędzy 0 °C a 2 °C. W wyższych partiach gór temperatura powietrza spada do nawet -20 °C.
Najwyższe temperatury w skali roku w Macedonii notowane są w okresie letnim (lipiec-sierpień) i wynoszą wtedy od 15 °C do 27 °C. Czerwiec i wrzesień to miesiące, kiedy maksymalne średnie temperatury spadają do ok. 24 °C. Jest to najlepszy moment na wakacje z dziećmi oraz na zwiedzanie – upały aż tak nie doskwierają i można liczyć na nieco niższe ceny poza sezonem. W okresie od maja do września można liczyć na słoneczną pogodę – średnie nasłonecznienie waha się wtedy w przedziale od 7 do 9 godzin dziennie.
W Macedonii nie występuje pora deszczowa. Najwięcej deszczowych dni jest notowanych wiosną w okresie od marca do lipca, przy czym za najbardziej deszczowy miesiąc uznaje się maj. Opady w Macedonii są zróżnicowane i nieregularne. Wschód kraju to obszar o najmniejszej rocznej sumie opadów – najwyżej 500 mm. Na zachodzie opady wynoszą średnio 900 mm w skali roku. Najwięcej opadów występuje na obszarach górskich – do 1 500 mm rocznie.