Dwie krainy obejmujące administracyjny region stolicy Macedonii – Skopje, oraz obszar wzdłuż rzeki Wardar. Region o wyżynnym charakterze położony w centralnej części kraju. Miasto Skopje jest oczywiście największą atrakcją turystyczną w tym rejonie. Oprócz tego warte odwiedzenia miejsca to sama rzeka Wardar, a także Jezioro Tikveš, w którego okolicach robione jest znane w Europie znakomite wino Tikveš.
Na wypoczynek najlepszy jest letni sezon – okres od czerwca do września, kiedy temperatury są najwyższe w całym roku.
Na wypoczynek z dziećmi najlepiej się wybrać w czerwcu lub wrześniu – można wtedy liczyć na łagodniejsze upały i nieco niższe ceny poza wysokim sezonem.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej zaplanować na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień.
Amatorzy sportów zimowych będą najbardziej zadowoleni z wyjazdu do Macedonii w okresie od grudnia do lutego, kiedy notowanych jest najwięcej opadów śniegu, a najwyższa temperatura to ok. 0 °C do 2 °C na nizinach i do -20 °C w górach.
Terytorium Macedonii leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Klimat kraju jest przejściowy pomiędzy śródziemnomorskim i umiarkowanym kontynentalnym. Ukształtowanie terenu umożliwia masom powietrza śródziemnomorskiego docieranie w głąb kraju. Wyżyny i obszary górskie cechuje klimat umiarkowany, ale wysokie partie gór to rejony występowania pięter klimatycznych. Charakterystyczne dla klimatu Macedonii są gorące i suche lata ze średnią temperaturą dla całego kraju 24 °C. W niżej położonych rejonach temperatura latem sięga 31 °C. Rekordowe upały zdarzają się w okolicach miejscowości Demir Kapija, gdzie temperatura może przekraczać nawet 40 °C. Zimy w Macedonii są zwykle łagodne na większości terytorium (mroźne i śnieżne w przypadku wysokich gór), kiedy temperatura waha się pomiędzy 0 °C a 2 °C. W wyższych partiach gór temperatura powietrza spada do nawet -20 °C.
Najwyższe temperatury w skali roku w Macedonii notowane są w okresie letnim (lipiec-sierpień) i wynoszą wtedy od 15 °C do 27 °C. Czerwiec i wrzesień to miesiące, kiedy maksymalne średnie temperatury spadają do ok. 24 °C. Jest to najlepszy moment na wakacje z dziećmi oraz na zwiedzanie – upały aż tak nie doskwierają i można liczyć na nieco niższe ceny poza sezonem. W okresie od maja do września można liczyć na słoneczną pogodę – średnie nasłonecznienie waha się wtedy w przedziale od 7 do 9 godzin dziennie.
W Macedonii nie występuje pora deszczowa. Najwięcej deszczowych dni jest notowanych wiosną w okresie od marca do lipca, przy czym za najbardziej deszczowy miesiąc uznaje się maj. Opady w Macedonii są zróżnicowane i nieregularne. Wschód kraju to obszar o najmniejszej rocznej sumie opadów – najwyżej 500 mm. Na zachodzie opady wynoszą średnio 900 mm w skali roku. Najwięcej opadów występuje na obszarach górskich – do 1 500 mm rocznie.